grafomania

Dzień dobry,

czy we współczesnej praktyce językowej można używać terminu grafomania do określenia innych niż dotyczących literatury natręctw twórczych? A jeśli nie to jak określić odpowiednik grafomanii w muzyce lub sztukach plastycznych? Dziękuję

W ścisłym znaczeniu pojęcie grafomania odnoszone jest do ‘pisania utworów literackich przez osoby pozbawione talentu’. Ale określenie to stosuje się także w wypadku innych dziedzin sztuki. Zazwyczaj jednak omawianemu tu rzeczownikowi towarzyszy przydawka, która sygnalizuje odbiorcy, że mowa jest o innych niż literackie utworach, por. np.

  • Fotografie te są zwykłą grafomanią wizualną, świadczącą o braku jakiejkolwiek techniki wykonywania zdjęć.
  • Jest to najczystszej wody grafomania muzyczna, połączona z efekciarskim librettem, opartym głównie na wulgaryzmach.
  • Jest to przykład typowej grafomanii filmowej spod ręki zdolnego przecież Franka Darabonta.
  • Dzięki temu wiadomo na przykład, co myślał Różewicz o dorocznej wystawie malarzy Okręgu Wrocławskiego w roku 1970. „[M]oże tylko 2-3 ludzi maluje obrazy z jakimś sensem – reszta to zupełne bzdury, grafomania malarska” – relacjonuje przyjacielowi.
Adam Wolański