gratka

Co znaczy słowo gratka? Czy ma więcej znaczeń niż 'okazja, korzyść'.
Gratka – z łacińskiego gratis 'darmo' – znaczy 'niespodziewana okazja'. Słownik języka polskiego, tzw. warszawski, w tomie 1 z 1900 roku podaje jeszcze inne znaczenie, którego współczesne słowniki nie notują: „poręcz u pułapu do wieszania czego”. Wskazuje też na jego niemieckie pochodzenie.
Mirosław Bańko, PWN