grill czy już gril?

Dzień dobry.
Dlaczego według wszystkich pewuenowskich słowników piszemy wyłącznie grill i grillować? Grila udało mi się znaleźć w Nowym SWO wydawnictwa Zielona Sowa, a grilować w Wielkim SWOiT wyd. Langenscheidt. Czy są jakieś przeciwwskazania odnośnie spolszczenia tych słów?
Pozdrawiam.
W PWN żywa jest tradycja leksykografii źródłowej: słowniki opracowywano tu zawsze na podstawie dokumentacji – dawniej kartotek, później korpusów językowych. W korpusach tymczasem grill zdecydowanie góruje nad grilem, a nawet grillować jest dużo częstsze niż grilować, mimo że wyrazy pochodne zwykle szybciej ulegają asymilacji w języku-biorcy niż ich podstawy słowotwórcze.
Nie ma przeszkód, aby grill i grillować zgubiły jedno l, tak się zresztą już stało w wypadku niektórych innych wyrazów, por. anhelliczny i anheliczny, bestseller i bestseler, chilli i chili i in. (za Uniwersalnym słownikiem języka polskiego PWN). W wypadku grilla i grillowania jest na to jednak najwyraźniej za wcześnie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski