grono pedagogiczne

Szanowni Państwo,

jestem nauczycielką. Zastanawiam się, czy wyrażenie "grono pedagogiczne" (powszechnie używane w szkole) jest poprawne. Mamy "grono przyjaciół, znajomych", czy zatem nie byłoby lepiej: grono pedagogów? Razi mnie też zwracanie się do nauczycieli np. w przemówieniach: "Szanowne grono pedagogiczne!". Czy "grono" jest szanowne? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Z poważaniem

Alina Łoboda

Rzeczownik grono w znaczeniu ‘grupa ludzi związanych pokrewieństwem, przyjaźnią, wspólną pracą, zainteresowaniami’ może być określany zarówno przez przydawkę przymiotną (grono + przym.), jak i dopełniaczową (grono + rzecz. w D.), por. kolokacje:

  1. grono rodzinne; koleżeńskie, przyjacielskie, towarzyskie, męskie; nauczycielskie, profesorskie;
  2. grono rodziny; kolegów, koleżanek, przyjaciół, przyjaciółek; kobiet, mężczyzn, dorosłych, młodych, młodzieży, rówieśników; czytelników, odbiorców, słuchaczy, telewidzów.

Obie formy – tzn. grono pedagogiczne oraz grono pedagogów – są poprawne i znajdują się w powszechnym użyciu. W pewnych kontekstach mogą być używane wymiennie, a w innych nie, por.

  • Z deklaracji nauczycieli wynika, że w szkołach panują życzliwe stosunki w gronie pedagogicznym.
  • W gronie pedagogicznym są także nauczyciele akademiccy.
  • Dobre relacje w gronie pedagogicznym wpływają na budowanie pozytywnego klimatu szkoły.
  • Decyzja poprzedzona była sondażem przeprowadzonym wśród uczniów oraz dyskusją w gronie pedagogicznym.

  • Następnie powitała w gronie pedagogów nowo zatrudnionych nauczycieli i życzyła im satysfakcji z pracy w nowej szkole.
  • W gronie pedagogów są słyszący i niesłyszący nauczyciele.
  • Do grona pedagogów dołącza nowy charyzmatyczny wykładowca języka angielskiego.
  • Wiceminister zaznaczyła, że to dzień wielkiej satysfakcji dla uczniów wyróżnionych stypendium, ale również dla całego grona pedagogów.

W zwrotach grzecznościowych najlepiej posługiwać się nazwami określającymi funkcje, godności, stanowiska itp. w sposób bezpośredni, a nie metaforyczny. Nie powiemy przecież Szanowna Głowo Państwa, tylko Szanowny Panie Prezydencie. Podobnie podczas zwracania się do członków grona pedagogicznego: Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele. Zwrot szanowne grono ma charakter potoczny i jest nacechowany ironią, por. np. Halo! Proszę szanowne grono o uwagę.

Adam Wolański