hala Jaworzyna, hala Rysianka

Dzień dobry,

chciałam zapytać, czy słowo hala w nazwie Hala Jaworzyna piszemy wielką literą.

Podobnie Hala Rysianka.

Dziękuję

pg

Jeśli nazwa własna geograficzna składa się z dwu członów i człon drugi jest rzeczownikiem w mianowniku nieodmieniającym się, wtedy człon pierwszy (wyraz pospolity) piszemy małą literą, natomiast człon drugi – wielką. Zasada ta odnosi się do obu przywołanych w pytaniu nazw hal, por. np.

  • Budowa wyciągu narciarskiego orczykowego na hali Jaworzyna wraz z przynależnym zagospodarowaniem.
  • Poza tym planowana jest budowa dwuosobowego wyciągu orczykowego na hali Jaworzyna.
  • Do końca sierpnia dolną stację z halą Jaworzyna połączy nowoczesna kolej z czteroosobowymi kanapami.
  • Pierwszy odcinek łączył Szczyrk z halą Jaworzyna.
  • Schronisko PTTK na hali Rysianka należy do najpopularniejszych w Beskidach.
  • Czerwony szlak prowadzi ze schroniska na hali Rysianka.
  • Instalacja na hali Rysianka składa się z 87 modułów monokrystalicznych Sunport 370 Wp Full Black oraz dwóch nowoczesnych inwerterów Solis.
  • Za niedługo wychodzimy na wielką polanę z halą Rysianka, ciągnącą się niemal do samego wierzchołka góry Rysianka (1322 m n.p.m.).
Adam Wolański