handicap

Witam.
Co znaczy dokładnie słowo handicap i czy istnieje synonim tego słowa?
W sporcie handicap to wyrównanie szans zawodników przez stworzenie słabszemu z nich lepszych warunków; potocznym synonimem są fory. W przenośnym użyciu handicap to wszelkie okoliczności korzystne dla kogoś, a niekorzystne dla kogoś innego. Ponieważ korzyść i niekorzyść idą tu w parze, handicap w tym przenośnym użyciu oznacza raz sytuację korzystną, a raz niekorzystną dla kogoś.
Mirosław Bańko