harpagon

Witam. Skąd się wzięła nazwa harpagan [synonim stachanowca]?
Dziękuję.
Harpagon (bo taka jest właściwa postać tego wyrazu) to imię bohatera komedii Moliera Skąpiec. Stało się ono synonimem określeń: skąpiec, sknera, dusigrosz, osoba nadmiernie oszczędna, żałująca wszystkiego sobie i innym. Takimi to bowiem cechami charakteryzowała się tytułowa postać Molierowego utworu. Może warto tu jeszcze dodać, że podobne, literackie, pochodzenie ma wiele innych znanych nazw, por. np.: alfons, donkiszot, donżuan, dulcynea, hamlet, lowelas, mentor, pierrot.
— Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
PS. Jak się wyjaśniło później, korespondent miał na myśli rzeczywiście harpagana, nie harpagona. Wyjaśnienie dotyczące harpagana można znaleźć w innym liście w naszej poradni (radzimy skorzystać z wyszukiwarki).
Red.