helikopter

Witam!
Zastanawia mnie, czy w języku polskim występuje wyraz helikopter, czy powinno się mówić śmigłowiec?
Nie znam słownika ani poradnika językowego, w którym potępiono by helikopter dlatego, że jest słowem obcym. Witold Doroszewski w poradniku O kulturę słowa (tom 1, 1962) przyznaje wprawdzie, że rodzimy śmigłowiec jest tworem udanym, ale zaznacza, że potencjalnie mylącym, gdyż przywodzi na myśl dowolny samolot ze śmigłem. Zauważa też, że gdyby chcieć po polsku oddać budowę słowa helikopter, złożonego z cząstek greckich, to należałoby mówić śmigłoskrzydłowiec.
Z dzisiejszej perspektywy najciekawsze w wypowiedzi Doroszewskiego jest bodaj to, że helikopter traktuje on jako rodzaj samolotu. Czy w 1. połowie XX wieku, tj. w czasie, gdy Doroszewski przyswoił sobie słowo samolot, oznaczało ono dowolną maszynę latającą? Międzywojenny Słownik wyrazów obcych Arcta (1936) zdaje się to potwierdzać, o helikopterze napisano tu: „typ samolotu: śmigłowiec”. Współczesne encyklopedie polskie odsyłają helikopter do śmigłowca, a ten ostatni opisują jako „statek powietrzny” (a więc już nie samolot).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski