hip-hop

Jak zapisać nazwę rodzaju muzyki: hip-hop czy hip hop? Przymiotnik hiphopowy?
Nazwę hip-hop piszemy z łącznikiem, ale pochodny przymiotnik dwojako: hiphopowy lub hip-hopowy, podobnie hiphopowiec lub hip-hopowiec. Wyrazy pochodne zwykle polszczone są szybciej od ich podstaw słowotwórczych, dlatego pisownia hiphopowy i hiphopowiec zasługuje na poparcie. Można zresztą powołać się na przykłady analogiczne: w słownikach ortograficznych jest op-art, ale tylko opartowski i opartowy. Jest także pop-art (obocznie popart), ale tylko popartowski i popartowy.
Mirosław Bańko