hobbystyczny czy hobbistyczny?

Dzień dobry!
Chciałabym zapytać o pisownię słowa hobbystyczny.Słownik poprawnej polszczyzny PWN z 1999 roku podaje jako poprawną pisownię z y; pisownia z i jest w nim uznana za niepoprawną. Słownik ortograficzny PWN wydany w tym samym roku uznaje obie wersje. Natomiast we wcześniejszym wydaniu Słownika poprawnej polszczyzny (z 1980 roku) wesja z y jest niepoprawna (!).
Serdecznie pozdrawiam
Joanna Świercz
Prawda jest taka, że używa się obu wariantów: hobbystyczny i hobbistyczny, podobnie hobbysta i hobbista. Pisownia z y jest jednak częstsza.
Dobrze, że słownik ortograficzny podaje oba warianty, gdyż w sprawach pisowni to on liczy się najbardziej. Autorzy słowników poprawnej polszczyzny mają skłonność do przedkładania własnych opinii nad zwyczaj językowy, co czasem – jak widać – prowadzi do rozstrzygnięć biegunowo różnych. Sytuacja ta będzie mniej frustrująca, jeśli uświadomimy sobie, że słowniki poprawnościowe nie są zbiorami praw, lecz jedynie porad językowych.
Mirosław Bańko