hopsztosy

Uprzejmie proszę o podanie znaczenia słowa hopsztosy.

Zygmunt Figura

Szanowny Panie Zygmuncie,

spotykałem się ze słowem hopsztos w znaczeniu 'wybryk, figiel, nieoczekiwany, dość gwałtowny postepek, wskazujący na czyjąś nieobliczalność'. Sztos to m.in. uderzenie kijem w bilę, ale w znaczeniu metaforycznym używa się tego słowa na określenie uderzenia, a także stosunku seksualnego. Jest synonimem pewnej znaczeniowej odmiany słowa numer. Hop- wskazuje na szybkość, gwałtowność. Słowa hopsztos używa się bez akceptacji, ale w zasadzie raczej z tolerancyjnym przyganianiem niż z surowym potępieniem.

Pozdrawiam

Jerzy Bralczyk

Archiwum

    Szanowny Panie Profesorze, spotkałem się ze słowem „hopsztos” jeszcze w zwrocie „bez hopsztosów” (albo „hopsztosów nie było”), w znaczeniu «bez rewelacji», «nienadzwyczajnie» („ta książka modnego autora zupełnie bez hopsztosów: nudnawa i fatalnie zredagowana”; „poszedłem na tą imprezę, ale hopsztosów nie było: tłum, hałas, do jedzenia kiełki, a do picia — mineralka...”).

    Z wyrazami szacunku

    Michał Pruszyński