humanitarny

Witam.
Interesuje mnie to, czy przymiotnik humanitarny się stopniuje. Przyznam szczerze, że myślałam, że nie, ale spotykam się coraz częściej z sformułowaniami typu: bardziej humanitarny – czy jest to forma poprawna?
Skoro można stopniować przymiotniki litościwy i miłosierny, to dlaczego by nie humanitarny? Wszystkie trzy oznaczają cechę podlegającą gradacji. Podaję przykład ze współczesnej powieści (nie ilustruje on wprawdzie stopniowania w sensie gramatycznym, ale pokazuje, że byłoby ono sensowne): „Walnę go obuchem, co? To chyba będzie to samo, jeśli walnę porządnie, to nie będzie mniej humanitarnie? Jak myślisz?” (Joanna Chmielewska, Większy kawałek świata).
Mirosław Bańko, PWN