hydraulik

Jak należy wymawiać i zapisywać fonetycznie połączenie samogłosek au w wyrazie hydraulik?
Mówimy [hydrałlik], nie [hydra-ulik]. Zapis fonetyczny jest uzależniony od przyjętej transkrypcji fonetycznej, najprościej zastosować zmodyfikowany zapis ortograficzny (pierwszy z podanych wyżej zapisów), można też zapisać [hydrau-lik]. W tekstach językoznawczych do zapisania głoski [ł] stosuje się najczęściej specjalny znak w postaci litery u z łuczkiem pod nią.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski