Babie lato

Szanowni Państwo,

skąd się wzięło wyrażenie babie lato?

Z wyrazami szacunku

Czytelnik

Babie lato to określenie ciepłych, słonecznych dni wczesnej jesieni. Występujący tu przymiotnik babi odnosi się do baby w znaczeniu ‘stara kobieta’ – wyrażenie powstało najprawdopodobniej w wyniku dostrzeżenia podobieństwa między późnym latem a późną miłością. Babie lato to okres, w którym to, co związane z witalnością, nie całkiem jeszcze przeminęło – po nim następuje już tylko jesień (jesień życia). W podobny sposób postrzegają to zjawisko Niemcy – w ich języku babie lato to Altweibersommer, czyli (dosłownie) ‘lato starej baby’.

Babim latem nazywamy też pajęcze nici, które pojawiają się (w naszym klimacie) we wrześniu. Wyrażenie to nawiązuje najprawdopodobniej do włosów starej kobiety – długich, niegęstych i siwych.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski