Burakowy czy buraczany?

Witam, moje pytanie dotyczy soku buraczanego. Która forma jest poprawna: sok buraczany czy burakowy? Zastanawia mnie to, ponieważ np. w przypadku soku jabłkowego czy pomarańczowego nigdy nie spotkałam się z formą sok jabłczany lub pomarańczany. Na logikę bardziej pasuje mi odmiana sok burakowy, jednak nie mam pewności co do jej poprawności i stąd to pytanie.
Przyrostki -owy i -any funkcjonują w języku na równych prawach – oba służą do tworzenia przymiotników odrzeczownikowych. Mamy więc pary: futro – futrzany, blacha – blaszany, gryka – gryczany itd. oraz: dom – domowy, stół – stołowy, owoc – owocowy itd. (oprócz tego istnieją jeszcze inne przymiotniki, utworzone w inny sposób, np. owocny, psi, owczy). Od rzeczownika burak utworzyliśmy dwa przymiotniki – buraczany i burakowy. Ten pierwszy występuje w luźnych połączeniach (zakwas buraczany, błonnik buraczany, chłodnik buraczany, cukier buraczany itd.), ten drugi pojawia się w nazwach zoologicznych (drobnica burakowa, krytojad burakowy, płaszczyniec burakowy, pluskwa burakowa) oraz w niektórych wyrażeniach potocznych (np. sok burakowy).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski