Ciemny jak tabaka w rogu

Witam, ostatnio spotkałem się z określeniem ciemny jak tabaka w rogu. Nie za bardzo rozumiem jego znaczenie. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś wytłumaczył mi, co ono oznacza i skąd pochodzi.
Pozdrawiam
Mówimy ciemny jak tabaka w rogu o kimś, kto nie ma o czymś (lub nawet o niczym) pojęcia, kto jest głupi lub nieobeznany w jakiejś sytuacji. Inaczej mówiąc – określenie jak tabaka w rogu jest wzmocnieniem przymiotnika ciemny w znaczeniu ‘nieoświecony, zacofany’.
Wyrażenia ciemny jak tabaka w rogu dawniej używano w sensie szerszym – w odniesieniu do ludzi zacofanych, mało wiedzących o świecie, por. Kto nie czyta, ten ciemny jak tabaka w rogu (Co pisał Katolik o Kaletach. Wycinki prasowe z lat 1876–1922, wybrał i opracował Piotr Kalinowski, Kalety 2012, s. 17), …gmin i pospólstwo ciemne jak tabaka w rogu (G. Kossowski, Listy do brata III, e-bookowo, 2012, s. 25). Współcześnie ma odniesienie sytuacyjne – mówimy, że ktoś jest ciemny jak tabaka w rogu, gdy nie ma pojęcia o jakiejś sprawie, gdy nie wie, nie zna czegoś.
Frazeologizm ten nawiązuje do tabaki (używki), którą przechowywano w tabakierach wykonywanych z rogów zwierzęcych.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski