Dezinformacja a fałszywe informacje

Czy fałszywe informacje i dezinformacja to synonimy? W dokumencie, który czytam, pojawiają się razem i zastanawiam się, czy to celowe rozróżnienie, czy masło maślane.

Pozdrawiam serdecznie
Dorota
Dezinformacja to celowe wprowadzanie kogoś w błąd, polegające na podawaniu mylnych (np. niepełnych) lub fałszywych informacji. Wyraz ten ma więc znaczenie czynnościowe (‘wprowadzanie w błąd’), podczas gdy wyrażenie fałszywe informacje odnosi się do jakiejś treści (a nie czynności polegającej na wprowadzaniu tej treści w obieg). Ponadto dezinformacja polega na podawaniu nie tylko fałszywych, lecz także np. niepełnych informacji. Nie jest więc tym samym co fałszywa informacja.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski