Dwa dni temu a dwa dni wcześniej

 
Dwa dni temu a dwa dni wcześniej
7.12.2017
Mam problem z użyciem wyrażenia X temu w wypowiedzi w czasie przeszłym. Intuicja podpowiada, że to wyrażenie określa upływ czasu miedzy zdarzeniem w przeszłości, a chwilą w której się wypowiadamy. Można powiedzieć: Jestem głodny, bo ostatni posiłek jadłem dziesięć godzin temu. Która wersja tej wypowiedzi w czasie przeszłym jest prawidłowa? Byłem głodny, bo ostatni posiłek jadłem dziesięć godzin wcześniej czy Byłem głodny, bo ostatni posiłek jadłem dziesięć godzin temu?
Wyobraźmy sobie trzy fakty:
(A) – wypowiadanie zdania (o godz. 20.00)
(B) – uczucie głodu (o godz. 15.00)
(C) – zjedzenie posiłku.

Zdanie: Byłem głodny, bo ostatni posiłek jadłem dziesięć godzin temu informuje o tym, że ostatni posiłek został zjedzony o godzinie 10.00 – teraz (o godz. 20.00) mówię, że o godzinie 15.00 byłem głodny, gdyż ostatni posiłek zjadłem 10 godzin przed momentem wypowiadania zdania.
Jeśli chcielibyśmy wskazać na to, że ostatni posiłek zjedliśmy o godzinie 5.00, to opowiadając o czymś, co się działo o godzinie 15.00, powiemy: Byłem głodny, bo ostatni posiłek jadłem 10 godzin wcześniej.
Inaczej mówiąc – wyrażenie X temu jest zrelatywizowane do momentu wygłoszenia wypowiedzi.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów kluczowych kolejnych miesięcy mijającego roku. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!