Dwoje ludzi, ale dwie osoby

Czy zasadne jest użycie liczebników zbiorowych ze słowem osoby? Czy poprawne jest zdanie: Dwoje osób czekało na autobus, w sytuacji gdy mamy na myśli kobietę i mężczyznę?

Z pozdrowieniami
Łukasz Damian
Niektóre wydawnictwa poprawnościowe dopuszczają łączenie słowa osoba z liczebnikiem zbiorowym, jednak wydaje się to nieuzasadnione, gdyż rzeczowniki rodzaju żeńskiego łączą się z liczebnikami głównymi (por. dwie ofiary, nie: *dwoje ofiar, choć przecież dwoje sierot – jeśli mowa o chłopcu i dziewczynce). Powszechnie uważa się, że wyrażenia typu dwoje osób, troje osób są niezalecane lub wręcz niepoprawne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski