Dziękuję czy podziękuję?

Szanowna Redakcjo,
zwracam się do Państwa z pytanie o użycie czasownika podziękować w funkcji uprzejmej odmowy. Czy w odpowiedzi na propozycję, np.: Napije się Pan herbaty? można odpowiedzieć Nie, podziękuję, czy może jest to niepoprawne? Moi znajomi śmieją się z tej odpowiedzi jako wiejskiej, w najlepszym razie regionalnej. Ich zdaniem należy odpowiadać jedynie Nie, dziękuję.
Dziękuję za odpowiedź!

Z poważaniem
Czytelnik
Wskazana forma jest rzeczywiście pochodzenia gwarowego małopolskiego, występuje też jako regionalizm na terenie Małopolski. Nie jest to więc forma grzecznościowa ogólnopolska, dlatego wiele osób może razić i wywoływać żartobliwe komentarze. Najczęściej używana forma ogólnopolska tego typu grzecznej odmowy to Nie, dziękuję.
Małgorzta Marcjanik