Édouard Lucas

Szanowni Państwo,
mam pytanie o wymowę i odmianę nazwiska francuskiego matematyka, który nazywał się Édouard Lucas. Wymawiamy [lukas] czy [luka]? Jeśli to pierwsze, odmiana jest oczywista, jeśli drugie, to odmieniamy: [lukasa], [lukasowi] itd. (jak w regule [243] WSO) czy może [luki], [luce], …?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Szanowny Panie,
wyrażenie Édouard Lucas możemy potraktować (pod względem fleksyjnym) tak jak imię i nazwisko Albert Camus. W języku francuskim ostatnia spółgłoska rzeczownika (w tym nazwy własnej) nie jest wymawiana, a zatem gdy będziemy mówić o wspomnianym przez Pana matematyku, powiemy [edṷar lϋka] (podobnie jak [alber kamϋ]). Przy odmianie jednak (w języku polskim, rzecz jasna) posługujemy się pełnym tematem nazwy, a zatem końcówki fleksyjne dodajemy do postaci Édouard Lucas (tak jak Albert Camus). Piszemy zatem (i mówimy) teoria Édouarda Lucasa [edṷarda lϋkasa], dzięki Édouardowi Lucasowi [edṷardowi lϋkasowi], z Édouardem Lucasem [edṷardem lϋkasem], o Édouardzie Lucasie [edṷardzie lϋkasie].
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski