Forum dyskusyjne

Czy poprawne jest forum dyskusyjne, skoro forum to oprócz ‘miejsca publicznych wystąpień’ to ‘spotkanie poświęcone OMAWIANIU spraw z określonej dziedziny’ i ‘internetowa forma grupy DYSKUSYJNEJ, służąca do wymiany informacji i poglądów przy użyciu przeglądarki internetowej’? W jednej z odpowiedzi w Poradni nie wytknięto tego wyrażenia jako błąd, a wręcz powtórzono.
Domyślam się, że zarzuca Pani wyrażeniu forum dyskusyjne pleonastyczność. Tak, jest to wyrażenie zawierające pewien naddatek semantyczny – element dyskusyjny mieści się w znaczeniu słowa forum. Nie wszystkie jednak pleonazmy są odczuwane jako błędne (por. podskoczyć do góry, młoda dziewczyna itd.) i tak jest zapewne i z tym wyrażeniem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski