GOT, czyli ‘jednostka odległości w terenie’

Szanowni Państwo,
w turystyce górskiej używa się jednostki GOT. Czy nazwa ta jest jakimś skrótowcem i czy powinniśmy zapisywać ją w odmianie tak jak skrótowiec, np. Nasza trasa wyniosła 20 GOT-ów?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Słowniki nie notują hasła GOT jako ‘jednostki odległości w terenie’, ale jak mi się udało ustalić, ów skrótowiec ma związek z Górską Odznaką Turystyczną. Żeby ją uzyskać, należy podczas górskiej wędrówki zdobyć odpowiednią liczbę punktów, np. przejść 2 GOT-y, 6 GOT-ów, 10 GOT-ów itd. 1 GOT równa się 1 km w terenie płaskim i przy zejściu lub 100 m przy podchodzeniu. Przykładowo – jeśli mamy do pokonania 2 km w terenie płaskim i 400 m w obszarze wznoszącym się, to gdy to zaliczymy, możemy o sobie powiedzieć, że przeszliśmy (zdobyliśmy) 6 GOT-ów. Kiedy z kolei schodzimy z jakiegoś wzniesienia i ów odcinek mierzy np. 3 km, to w z drodze powrotnej zaliczamy 3 GOT-y. Zakłada się, że turysta porusza się w terenie płaskim ze średnią prędkością 5 GOT-ów na godzinę. Może warto by rozważyć wprowadzenie do obiegu ‘jednostki odległości w terenie’, czyli gotu (słowa pisanego małą literą jak metr, kilometr)? Pokonywalibyśmy wówczas goty i zdobywalibyśmy goty, łatwiejsze stałoby się zapisywanie tego wyrazu podczas odmiany, bez dywizu…). Potocznie got mógłby być nawet z czasem traktowany (potoczne) jako pierwsze litery wyrażenia ‘górskie oznaczenie terenu’.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie