Gmach Główny (gmach główny) Muzeum Narodowego w Krakowie

 
Gmach Główny (gmach główny) Muzeum Narodowego w Krakowie
12.06.2019
Dzień dobry,
Czy poprawna jest pisownia Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie również gmach główny jest pisany dużą literą?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Jeśli Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie uznać w całości za nazwę własną, zapis wszystkich jej elementów wielką literą błędem nie jest. Urzędnicy w całej Polsce najchętniej tak właśnie piszą i żadnego uchybienia w tym nie widzą. Na stronie muzeum czytamy: W Gmachu Głównym MNK mają siedzibę dyrekcja i administracja Muzeum oraz Dział Finansowo-Księgowy. Mieszczą się tu również: Dział Głównego Inwentaryzatora, Dział Głównego Konserwatora, Sekcja Organizacji Wystaw, Sekcja Edukacji i Upowszechniania, Zespół Promocji, Zespół Marketingu, Redakcja Wydawnictw, Biblioteka z Czytelnią, Dział Spraw Pracowniczych, Dział Techniczny, Dział Eksploatacji i Wewnętrzna Służba Ochrony. Wielkie litery we wszystkich członach owych nominów propriów hulają sobie w najlepsze… Sprawniejsi jednak językowo użytkownicy polszczyzny słusznie dopatrują się w wyrażaniu gmach główny treści apelatywnych (w każdym muzeum jest przecież jakiś gmach główny). Proszę więc bez żadnych obaw pisać w rozmaitych tekstach o gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (przypominam przy okazji o akcencie paroksytonicznym, a nie proparoksytonicznym w słowie muzeum…).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!