Jeruzalem

Czy poprawne jest w języku polskim używanie nazwy własnej Jeruzalem? Czy powinno się używać nazwy Jerozolima? Tłumaczę właśnie film z czasów Chrystusa i wolałabym używać nazwy Jeruzalem.
Będę wdzięczna za opinię.

Pozdrawiam
Kaja Sikorska
Jeruzalem jest książkowym odpowiednikiem nazwy Jerozolima. Jak najbardziej można się nim posługiwać w tekstach dialogów osób żyjących w czasach Chrystusa. Oczywiście, obecną nazwą miasta jest Jerozolima i tylko ona powinna się pojawiać w kontekstach związanych ze współczesnością.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski