Kopiować uszy

Dzień dobry, interesuje mnie etymologia słowa kopiować w kontekście kopiowania uszu i ogonów u psów. Nie znalazłem żadnego źródła na ten temat, jedynie jedna z definicji kopiowania to ‘w obróbce skrawaniem: wykonywać przedmioty o kształcie wzornika’, czy to jest właśnie pochodzenie tego zwrotu?
Kopiowanie uszu lub ogona (zabieg, na szczęście, już zabroniony w Polsce) to ich przycinanie. Wyraz ten wywodzi się z francuskiego couper ‘obcinać’, a do polszczyzny wszedł prawdopodobnie za pośrednictwem niemieckim – w języku naszych zachodnich sąsiadów kupieren to ‘obcinać’, także w odniesieniu do zwierzęcych ogonów i uszu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski