Kraj Kangurów, ale kraj tulipanów, czyli o peryfrazach po raz kolejny

Chciałabym zapytać, z czego wynikają różne zasady pisowni zwrotów takich jak kraj piramid, kraj samurajów, kraj tulipanów, kraj fiordów z jednej strony, a z drugiej Kraj Klonowego Liścia, Kraj Kangurów czy Kraj Kwitnącej Wiśni. Najnowszy wielki słownik ortograficzny wskazuje tylko taką pisownię, nie dopuszcza nawet oboczności.

Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Z poważaniem

Agnieszka Buczkowska
Przytoczę to, co już kilkakrotnie pisał na tych łamach (jeśli stronę internetową można nazwać łamami) prof. Mirosław Bańko: pisownia wielu peryfraz geograficznych jest chwiejna. Od siebie dodam, że zależy ona w dużej mierze od stopnia utrwalenia danej peryfrazy, lecz – jak pokazują podane przez Panią przykłady – jest to sprawa bardzo umowna.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski