Listek a liścik

Mały liść to listek, a mały list to liścik. Czy mogę prosić o wyjaśnienie, dlaczego zdrobnienia przyjęły akurat takie wersje?
Z poważaniem
EZ
Rzeczywiście, można by sądzić, że zdrobnieniem wyrazu list będzie listek, a zdrobnieniem liścialiścik. Jest jednak odwrotnie, co należy wiązać z pochodzeniem tych nazw. Otóż początkowo była jedna nazwa odnosząca się i do kartki papieru, i do elementu rośliny – list (od niej stworzono rzeczownik zbiorowy to liście – a od niego powstał wtórnie mianownik ten liść). Zdrobnieniem listu – w obu znaczeniach – był listek (było ono używane jeszcze w XIX wieku w odniesieniu do kartki). W XVIII wieku pojawił się liścik – na oznaczenie małego listu; oba zdrobnienia funkcjonowały więc przez pewien czas równolegle. Po jakimś czasie każde ze zdrobnień się wyspecjalizowało i dzisiaj listek to ‘mały liść’, a liścik to ‘mały list’ (odwrotnie, niżby się można spodziewać).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski