Na poczcie, w szkole

Pytanie nie nowe, ale jak do tej pory nie znalazłam odpowiedzi dotyczącej na i w, o ile rozumiem kiedy na dyskotece, a kiedy w dyskotece, to nie rozumiem dlaczego w szkole ale na poczcie.
Przyimek na stosujemy w połączeniu z nazwami miejsc położonych w otwartej przestrzeni (na ulicy, na placu, na skwerze itd.), natomiast w – z nazwami miejsc znajdujących się w budynkach (w domu, w szkole, w urzędzie itd.). Od tej zasady jest bardzo dużo wyjątków – mówimy np. w parku (choć park to miejsce niezadaszone) i na poczcie (choć poczta znajduje się pod dachem). Trudno wyjaśnić, dlaczego park łączy się z przyimkiem w (a nie na), co do poczty zaś, to można sądzić, że występuje ona z przyimkiem na dlatego że odpowiadający jej włoski wyraz posta (który stał się podstawą naszej poczty) odnosił się początkowo do miejsca w stajni, które było zarezerwowane dla koni transportujących przesyłki. Mogło to być więc miejsce na wolnym powietrzu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski