Odczytujemy zapis matematyczny

Dzień dobry. Mój syn studiuje matematykę. Ostatnio jeden z profesorów zwrócił mu uwagę, że wyrażenie a≥b czytamy: a jest równe, większe b. O ile przy czytaniu symbolami jest to dla mnie poprawne, to kiedy wstawię cyfrę brzmi śmiesznie: 3 jest równe, większe 5. Uważam, że powinien tam pojawić się przyimek, tylko który: od, niż? A może naprawdę nie trzeba? Dziękuję za wyjaśnienie.
Poprawne odczytanie matematycznego zapisu typu: x ≤ 3 brzmi: „x jest równe trzy lub mniejsze od trzech”. Czasami zapis ten jest odczytywany jako: „x mniejsze lub równe trzy”. Takie odczytanie jest jednak niepoprawne, ponieważ mamy tu do czynienia z nieaprobowanym skrótem składniowym. Każdy z przymiotników – równy oraz mniejszy – rządzi inną formą przypadkową wyrazu określającego. Co więcej jeden z przymiotników nie wymaga przyimka (równy czemuś), a drugi go wymaga (mniejszy od czegoś).
Adam Wolański
    Szanowni Państwo,
    chciałbym dodać, że zawsze można powiedzieć „a jest nie mniejsze niż b”.
    Z wyrazami szacunku

    Czytelnik