Piotruś Pan

Słownik podaje, że nazwę własną Piotruś Pan należy odmieniać w Msc. jako Piotrusiu Panu. Jednak człon Pan pochodzi od bożka Pana, dlaczego więc nie odmienia się go jako Panie? Czy jest to wyrównanie do polskiego zwrotu typu pan Piotr?

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Iwona
Ma Pani rację – w nazwie Piotruś Pan występuje imię greckiego boga Pana, które w miejscowniku przybiera formę Panie. W związku z tym najwłaściwszą formą miejscownika nazwy Piotruś Pan jest (o) Piotrusiu Panie. Jeśli wierzyć danym korpusowym (www.nkjp.pl), to jest ona równie częsta jak ta, w której element Pan ma miejscownik przynależny nazwie pospolitej pan(o) Piotrusiu Panu. Nie wiem, w którym słowniku znalazła Pani informację o odmianie nazwy – moim zdaniem należałoby skodyfikować obie, z pierwszeństwem dla tej tradycyjnej (Piotrusiu Panie).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski