Powstawać – powstać

Szanowni Państwo,
często zdarza mi się zaglądać do Państwa Poradni, niejednokrotnie Państwa porady rozwiały moje wątpliwości językowe – za co bardzo dziękuję!
Tym razem jednak wątpliwości budzi we jedna z porad (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Co-powstalo-od-czego;18633.html), a konkretnie jej tytuł: Co powstało od czego?. Co powstało Z czego? albo Co pochodzi od czego? – byłoby jasne. Czy rekcja czasownika powstawać dopuszcza związek z przyimkiem od?

Ukłony, Paweł Gierech
Szanowny Panie,
oczywiście, ma Pan rację. W tytule porady skontaminowałam („skrzyżowałam”) dwie konstrukcje – coś pochodzi od czegoś i coś powstało z czegoś.

Dziękuję za dostrzeżenie błędu i obiecuję większą czujność.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski