Sadia

Szanowna Poradnio,
proszę o pomoc w utworzeniu formy dopełniacza od imienia Sadia.

Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Ewa
Sadia to bengalskie i pakistańskie imię żeńskie (należące do języków bengalskiego i urdu). Nie wiem, jak jest wymawiane w językach, z których się wywodzi, mogę jedynie przypuszczać, że ostatnia spółgłoska jest miękka, co sprawia, że brzmi jak połączenie głosek [d] i [j]: [sadja]. Jeśli jest tak rzeczywiście, to w dopełniaczu (a także w celowniku i miejscowniku) będziemy mieć podwójne iSadii (wym. [sadji]). Jeśli jednak (co mało prawdopodobne) w zakończeniu imienia występuje lekko zmiękczone d [d’], to w drugim, trzecim i piątym przypadku będzie pojedyncze iSadi (wym. [sadi]).
Inaczej mówiąc, jeśli formę dopełniacza wymawiamy jako [sadji], to zapisujemy ją Sadii. Jeśli zaś wymawiamy [sadi], to zapisujemy Sadi.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski