Spoko

Szanowni Państwo,
chciałam zapytać, jaka jest etymologia młodzieżowego, krótkiego słowa spoko. Niektóre źródła wskazują, że spoko utworzono od słowa spokojnie. Dlaczego więc spoko jest synonimem słowa fajne lub w porządku?
Pozdrawiam
Można przypuszczać, że spoko zaczęło być używane w znaczeniu ‘akceptowalny’ (a więc jako synonim np. słowa fajny) jako przetworzenie konstrukcji typu: On jest fajny. Bądź spokojny / Spokojnie! Można mu zaufać. Dodam, że w języku młodzieżowym pojawia się wariant tego słowa – spox.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski