Szanowna Pani Anno!

Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać, czy w pewnych sytuacjach można uznać za dopuszczalny zwrot Szanowna Pani Anno? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy zwracam się do kogoś, kogo dobrze znam, ale kto znajduje się wyżej w hierarchii. Oczywiście jeśli ta osoba ma jakiś tytuł lub zajmuje jakieś stanowisko, to piszę: Pani Doktor/Dyrektor, są jednak sytuacje, gdy nie ma takiej możliwości, a Szanowna Pani wydaje się zbyt formalne.

Dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Paulina Walerzak
Oczywiście! Możemy sobie wyobrazić np. osobę, z którą jesteśmy w relacji prywatnej, jednak dzieli nas jakiś dystans, na przykład wieku (może to być np. koleżanka naszej mamy czy babci). Wówczas zwracanie się do niej Pani Anno może zostać odebrane jako zbyt poufałe, a Szanowna Pani – jako zbyt oficjalne. W takiej sytuacji stosujemy różne środki pozwalające nam „ocieplić” relację – piszemy Szanowna Pani Anno, Droga Pani Anno, Kochana Pani Anno.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski