Tyrać

Podobno tyrać (kogoś) może oznaczać dokuczać albo gnoić kogoś. Znałem dotąd to słowo wyłącznie jako synonim ciężkiej pracy, ale kolega użył go w przytoczonym wcześniej sensie i wyraził zdanie, że może to mieć związek z tyranią i tyranem. Proszę o kompetentny komentarz.

Z poważaniem,
Łukasz
Standardowo tyrać (bez dopełnienia) znaczy ‘ciężko pracować’. Jak jednak można się przekonać, przeszukując internet, wyraz ten występuje też w całkiem nowym połączeniu składniowym: tyrać kogoś i jest synonimem takich słów i zwrotów, jak besztać kogoś, wymyślać komuś, źle kogoś traktować. Jest to użycie nowe, potoczne, nieskodyfikowane.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski