Usługi sprzątające, miejsca siedzące, soboty pracujące

Szanowni Eksperci,
przeglądając ostatnio pewien portal ogłoszeniowy, natknąłem się na anons Usługi sprzątające. Tu zrodziło się moje pytanie: czy to nie oznacza czasem usług, które sprzątają? Może być firma sprzątająca lub serwis sprzątający, ale usługa? Jak więc nazwać to inaczej?
Łączę wyrazy szacunku i podziwu za Państwa pracę.
Najserdeczniej dziękujemy za (nie całkiem zasłużone) wyrazy uznania i śpieszymy z odpowiedzią dotyczącą usług sprzątających. Ma Pan rację – forma sprzątający to imiesłów przymiotnikowy czynny, który wskazuje na to, że czynność nim nazwana jest wykonywana przez osobę (zjawisko itd.) nazwaną rzeczownikiem. Tak się dzieje przecież w typowych użyciach: Dziewczynka siedząca na ławce czyta książkę (‘dziewczynka, która siedzi na ławce, czyta książkę’). Logiczne (i poprawne) są zatem wyrażenia firma sprzątająca, serwis sprzątający, natomiast usługi sprzątające są tych cech pozbawione – jest to konstrukcja niezgodna z wymogami gramatyki. Niestety, kilka podobnych wyrażeń zdążyło się już w języku zadomowić i uzyskać aprobatę normatywną „przez zasiedzenie” (czyli na mocy uzusu). Są to np. sobota pracująca, miejsce siedzące, miejsce stojące, wieczorek tańcujący.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski