Wyznanie

 
Wyznanie
11.02.2019
Szanowni Państwo!
Chodzi mi o określenie wyznanie. Czy dotyczy ono tylko i wyłącznie chrześcijaństwa, czy może w łamach innych religii też występują różne wyznania? Na przykład islam dzieli się na sufizm, salafizm i inne nurty, ale właśnie – nurty. Nie widziałam, żeby islamskie nurty nazywane były wyznaniami, ale może tak też można?

Z poważaniem – Witek M.
Myślę, że z tym pytaniem powinna się Pani zwrócić do religioznawcy, ponieważ tylko on może się wypowiedzieć o znaczeniach terminu naukowego wyznanie. W języku ogólnym, niespecjalistycznym rzeczownik wyznanie bywa używany (być może wbrew ustaleniom naukowym) w odniesieniu do różnych religii – mówi się np. o wyznaniu szyickim. Należy pamiętać o tym, że w polszczyźnie ogólnej występują swego rodzaju uproszczenia pojęciowe i analogie, a przede wszystkim nie dysponuje ona tak dokładną siatką pojęciową, jaka jest nakładana na świat przez każdą z odmian specjalistycznych. Dlatego też nienaukowy sposób używania wyrazów często różni się od tego, do którego przywykła nauka.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!