Zarówno…, jak i…

Szanowni Państwo,
czy poprawne jest użycie samego spójnika jak i, niepoprzedzonego wyrazem zarówno? Np. W grupie pozytywnych postaci znajduje się oczywiście sama Anna, jak i jej poplecznik, Duży dystans pomiędzy spisywaniem wspomnień a czasem ich doświadczania, jak i niemożność przypomnienia sobie pewnych szczegółów, mogły powodować (…).

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Wyrażenie jak i jest elementem tzw. spójnika skorelowanego zarówno…, jak i… i tylko w takiej formie powinno być używane.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski