Zarządzanie czasem

Szanowni Państwo,
czy poprawne językowo jest sformułowanie zarządzanie czasem? Spotkałam się ze stwierdzeniem, że można mówić wyłącznie o zarządzaniu sobą w czasie – ponieważ nie mamy wpływu na czas, który mija, nie możemy nim zarządzać.

Z poważaniem
Patrycja Bukowska
Wyrażenie zarządzanie czasem, podobnie jak zarządzanie szczęściem, zarządzanie sukcesem, zarządzanie ryzykiem, zarządzanie jakością itd., wydaje się pozbawione sensu, gdyż wskazuje na to, że można zarządzać czymś, co jest w dużym stopniu od nas niezależne, a także na to, że traktujemy to jako obiekt działań ekonomicznych.
Jak się jednak okazuje, wyrażenia te funkcjonują (głównie w języku specjalistycznym), co świadczy o tym, że czas, ryzyko, sukces itd. mogą być postrzegane jako zjawiska, którymi można zarządzać. Mnie trudno do tego przekonać, ale możliwe, że gdybym poznała zasady ekonomii opisujące proces zarządzania czasem, ryzykiem itd., tobym nie widziała w tych wyrażeniach nic niewłaściwego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski