Życie minęło szybko, jakby otworzyć i zamknąć drzwi

Szanowni Państwo,
Kto pierwszy powiedział, że życie mija tak, jakby otworzyć i zamknąć drzwi?
Czy jest to polskie powiedzenie?
Dlaczego akurat drzwi?
Mam wrażenie, że częściej słyszałam powiedzenia, które straszą niż pocieszają i wyrażają wdzięczność. To brzmi mądrze ale jest bardzo negatywnie naładowane.
Jakie jest przeciwne temu, pozytywne powiedzenie, które podkreśla dobro wynikające z upływu czasu i zmian oraz wdzięczność pomimo wszystko?
Joanna
W przywołanym w pytaniu powiedzeniu mamy odwołanie do typowego dla chrześcijaństwa symbolu drzwi, które – podobnie jak brama czy wrota – oznaczają przejście z jednej strefy do innej, np. z życia doczesnego do życia pośmiertnego. Powiedzenie to pojawia się w kilku tekstach internetowych – zarówno tych oficjalnych (np. informacja prasowa o setnych urodzinach malarza i rzeźbiarza Stanisława Jakubczyka), jak i całkiem potocznych (np. w komentarzach po spotkaniu klasowym po latach). Nie udało mi się, niestety, ustalić, etymologii tego powiedzenia. Może Czytelnicy Poradni pomogą rozwiązać tę zagadkę?
Adam Wolański