brać wziąć kogoś, coś za wzór

Przeczytałam w gazecie właśnie takie zdanie: Najlepiej sprawa ma się w wielkiej Brytanii, którą możemy brać za wzór. Czy za wzór można coś wziąć, czy jest to jednak kalka z angielskiego?
W polszczyźnie od dawna mamy frazeologizmy: brać, wziąć kogoś, coś za wzór (nie: *na wzór); brać, wziąć wzór z kogoś, czegoś; iść za czyimś wzorem. Przywołany w pytaniu związek wyrazowy nie jest zatem kalką frazeologiczną z angielszczyzny.
Adam Wolański