przykładowo, dla przykładu, na przykład

Szanowni Państwo,
czy błędem jest używanie przykładowo lub dla przykładu zamiast na przykład? Jeśli jest to błąd, to dlaczego?
Z poważaniem
Joanna B.
Można sobie wyobrazić konteksty, w których wszystkie trzy przytoczone w pytaniu elementy leksykalne będą stosowane wymiennie i będzie to poprawne, por. np.

Wiele pojazdów ma cztery koła, na przykład autobusy, samochody osobowe i quady.
Wiele pojazdów ma cztery koła. Przykładowo: autobusy, samochody osobowe i quady.
Wiele pojazdów ma cztery koła. Dla przykładu, są to: autobusy, samochody osobowe i quady.

We wszystkich przytoczonych powyżej zdaniach omawiane tu elementy poprzedzają wskazanie lub niepełne wyliczenie czegoś.

Dodatkowo dla przykładu może wprowadzać uzasadnienie tezy czy opinii, np.

Poziom czytelnictwa w naszym społeczeństwie jest bardzo niski. Dla przykładu, ponad 60 procent badanych nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki.

Z kolei przysłówek przykładowo jest synonimem takich wyrażeń jak: w formie przykładu, jako przykład, dla przykładu, na przykładzie czegoś, np.

Podać jakieś dane przykładowo.
Wyjaśnić coś przykładowo.

Na koniec należy stwierdzić, że przekonanie o poprawności jedynie wyrażenia na przykład – jak dowiedliśmy, jest to przekonanie nieprawdziwe – wynika zapewne z jego frekwencji. W tekstach książkowych i prasowych na przykład jest wielokrotnie częstsze od pozostałych dwóch elementów leksykalnych, a częstość tych ostatnich jest podobna. Nie oznacza to wszakże, że są one niepoprawne.
Adam Wolański