wilamowicki czy wilamowski?

Mam ostatnio wątpliwość, jak brzmi przymiotnik utworzony od miejscowości Wilamowice, wilamowicki czy wilamowski? Skłaniałbym się ku temu pierwszemu przez wzgląd na analogię do przymiotnika pabianicki, używanego w kontekście łódzkiego miasta. Jednakże ęzyk, którym posługują się Wilamowianie, we wszystkich opracowaniach nazywany jest wilamowskim (Co ciekawe Word podkreśla taki wariant). Skąd wynika ten fenomen? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Mario Kiliński
W zasadzie trudno tu mówić o jakimkolwiek fenomenie. Nie jest rzeczą wyjątkową, że w uzusie (użyciu) występują oboczne formy przymiotników utworzonych od nazw miejscowych, por. np. Budry – budrski/buderski, Cierchy – cierszyński/cierchowski, Długie – dłużański/długowski, Jaworzno – jaworzniański/jaworzyński, Jedwabne – jedwabieński/jedwabiński, Kępno – kępiński/kępieński, Orle – orlecki/orleński, Pobikry – pobikrowski/pobikierski, Sobótka – sobótecki/sobótkowski, Szczytno – szczycieński/szczytnowski, Tuchora – tuchorski/tuchorzański, Warta – warecki/warcki/warciański. Formy te są uwarunkowane zarówno historycznie, jak i regionalnie. Mają różną frekwencję i czasami różny zakres użycia.
Nie jest również zjawiskiem wyjątkowym to, że podobne pod względem budowy językowej nazwy własne miejscowe mogą tworzyć derywaty przymiotnikowe za pomocą różnych sufiksów, por. np. Bydgoszcz – Bydgoski, ale: Samogoszcz – samogoszczyński, Zamość – zamojski, ale: Pakość – pakoski.
Przymiotnik od nazwy miejscowej Wilamowice może być utworzony za pomocą typowego przyrostka -ski lub jego wariantu -cki (wilamowski/wilamowicki). Należy podkreślić, że wydawnictwa normatywne – np. słownik gramatyczny czy słownik ortograficzny – kodyfikują jedynie formę wilamowicki. Jednak szybka kwerenda internetowa pokazuje, że w użyciu występują obie formy. Co więcej, obie postaci tego przymiotnika łączą się w tekstach popularnych z wyrazami takimi jak język, mikrojęzyk, dialekt czy etnolekt. Wbrew temu, co sugeruje korespondent, obie formy pojawiają się także w piśmiennictwie naukowym, por. np. Narzecze wilamowickie (autor: L. Młynek), ale: Wpływ języka polskiego na zagrożony wymarciem wilamowski etnolekt wymysiöeryś (autor: A. Żak).
Adam Wolański