identyfikator

Mam pytanie dotyczące wyrazów identyfikator i identyfikować. Czy poprawne jest określenie „Numer musi jednoznacznie identyfikować towar” lub „Identyfikator musi być unikalny”? Czy może identyfikator z samej natury jest jednoznaczny i unikalny?
Identyfikator to pewien znak rozpoznawczy: plakietka z imieniem i nazwiskiem, numer lub inny symbol. W świecie idealnym identyfikacja powinna być jednoznaczna, wynika to nawet z etymologii słowa identyfikować, którą można prześledzić do łacińskiego zaimka idem 'ten sam'. W praktyce jednak czujemy potrzebę podkreślić, że identyfikacja dała wynik jednoznaczny. Zwyczaj językowy przemawia więc na korzyść podanych przez Pana przykładów, nawet jeśli są one trochę na bakier z logiką.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski