igrzyska i olimpiada

igrzyska i olimpiada
16.09.2012
16.09.2012
W trakcie tegorocznych Igrzysk Olimpijskich (nazywanych zdaje się błędnie olimpiadą) zacząłem się zastanawiać nad etymologią słowa igrzyska. W najbardziej znanym mi języku obcym to popularne wydarzenie nazywa się Olympic Games, zatem odpowiednikiem igrzyskgry. W drugim znanym mi nieco języku rosyjskim czasownik grać to играть, czy zatem można powiedzieć, że słowo igrzyska pochodzi od играть?
Słowo igrzysko (dziś częściej w liczbie mnogiej: igrzyska) pochodzi od czasownika igrać o znaczeniu 'bawić się, figlować, żartować', poświadczonego w polszczyźnie od XV w. Nazwa igrzyska olimpijskie, odnoszona do zawodów w starożytnej Grecji, pochodzi jednak dopiero z przełomu XVIII i XIX wieku. Słownik A. Bańkowskiego informuje, że jej autorem jest poeta Kazimierz Brodziński.
Olimpiadą pierwotnie nazywano czteroletni okres między kolejnymi igrzyskami w Olimpii, później termin ten został uogólniony także na same igrzyska. We współczesnych słownikach to pierwotne znaczenie jest podawane zwykle na dalszym miejscu, ponieważ jest obecnie rzadkie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego