imienia…

W mojej miejscowości znajduje się Rodzinny Ogród Działkowy im. „550-lecia Chodzieży”. Poprawność tej nazwy budzi jednak moje wątpliwości, choćby ze względu na użycie skrótu od imienia. Jego zastosowanie wydaje mi się nie tylko zbędne, ale i niewłaściwe. Czy można jednak w jakiś sposób je uzasadnić? Czy użycie w nazwie cudzysłowu jest (kolejnym) błędem?
W nazwach typu Szkoła Podstawowa imienia… nie musi koniecznie występować czyjeś imię i nazwisko. Stosunkowo często spotyka się w nich inne nazwy referencyjnie osobowe, np. Szkoła Podstawowa im. Obrońców Helu, a nawet nieosobowe, np. Szkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego. W zasadzie więc Rodzinny Ogród Działkowy im. 550-lecia Chodzieży mieści się w przyjętym zwyczaju językowym. Niepotrzebne są tylko cudzysłowy wewnątrz tej nazwy (dlatego je pominąłem).
Jeśli dobrze Pana zrozumiałem, ma Pan ponadto wątpliwości, czy w nazwach takich, jak tu podane, powinno się używać skrótu im. zamiast pełnego słowa imienia. Myślę, że zaletą skrótu jest to, iż dzięki niemu słowo – znaczeniowo dość obojętne, powtarzające się w wielu nazwach tego typu – zajmuje mniej miejsca. Można zresztą sprawdzić, że przynajmniej w polskim internecie nazwy ze skrótem są częstsze.
Mirosław Bańko, PWN