imiesłów przysłówkowy współczesny

 
imiesłów przysłówkowy współczesny
22.10.2013
Czy zdanie „Dostała tę rolę, znakomicie prezentując się podczas castingu” jest niepoprawne składniowo? Czy rzeczywiście można je odczytać tak, jakoby dostało się rolę przed zaprezentowaniem się podczas castingu?
Przytoczone zdanie wcale nie sugeruje, że dana osoba dostała rolę przed castingiem, sugeruje raczej, że dostała ją w trakcie castingu. Ponieważ normalna kolejność jest inna: najpierw casting, potem angaż, więc lepiej było napisać: „Dostała tę rolę, znakomicie zaprezentowawszy się podczas castingu” lub bez imiesłowu: „Dostała tę rolę, ponieważ znakomicie zaprezentowała się podczas castingu”.
Kwestia dotyczy poprawnych i niepoprawnych użyć imiesłowu przysłówkowego współczesnego. Kilkakrotnie była już poruszana w poradni, prosimy sprawdzić w archiwum.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!