imiesłowowy równoważnik zdania

Czy poprawne są zdania typu: „Idąc do szkoły, przypomniało mi się…” albo „Idąc do szkoły, wydawało mi się…”. Czy takie konstrukcje (przypomniało mi się, wydawało mi się itp.) mają swoją nazwę? Mam z nimi kłopot z gramatycznego punktu widzenia, ponieważ czasownik jest formalnie w trzeciej osobie, ale wiemy, że przypomniało mi się znaczy tyle co 'przypomniałem sobie', więc w zasadzie wykonawcą czynności jestem ja.
„Idąc do szkoły, przypomniałem sobie…” jest w porządku, natomiast „Idąc do szkoły, przypomniało mi się…” jest nie lepsze niż „Idąc do szkoły, napadła mnie nagła myśl”. O poprawności zdań z imiesłowowym równoważnikiem zdania decydują kryteria składniowe, nie semantyczne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski