imiona dwuczłonowe

Czy możliwe jest nadanie dziecku imienia dwuczłonowego, pisanego z łącznikiem (np. Hubert-Jan)? Zauważyłam, że pisowania taka jest przyjęta w krajach Unii Europejskiej. Czy w Polsce inne zasady dotyczą pisowni nazwisk dwuczłonowych (np. Świda-Zięba), czy też można te zasady zastosować także dla imion? W jakich słownikach szukać informacji na ten temat?
Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź.
Z poważaniem
W różnych krajach (językach) różne są zwyczaje używania imion. Niektórzy imiona łączą (Gianpaolo, Annemarie), inni używają kreski (Anna-Maria). W polskiej tradycji przyjęło się np., że można uzywać imienia „rozszerzonego” (Jan Kanty, Andrzej Bobola). Nie jest jednak w polskim zwyczaju używanie imion rozdzielonych kreską (tzw. dywizem). Stąd też imię (imiona?) typu Hubert-Jan uznałbym za co najmniej dziwaczne, nieco pretensjonalne i (zwłaszcza) za odbiegające od naszych godnych kultywowania tradycji.
Z poważaniem,
Jerzy Bralczyk

    To aż nie do wiary, ale minęły już 22 lata od udzielenia tej porady. A wyszukałem i odnoszę się do niej, ponieważ ostatnio głośno o naszym mistrzu szachowym a we wszelkich oficjalnych rankingach szachowych jak i na Wikipedii tak właśnie, z dywizem, zapisywane jest jego imię: Jan-Krzysztof Duda. W różnych wzmiankach dziennikarskich zdarza się, i owszem, zobaczyć jego imiona bez dywizu. Czy przez te lata coś się zmieniło w uzusie językowym, czy może w przypadku pana Dudy (urodzonego w roku 1998) zadecydowało coś innego, może pochodzenie lub inne uwarunkowania kulturowe?

    Pozostaję z poważaniem i serdecznie pozdrawiam Redakcję Poradni

    Marcin Kościelski

    Szanowny Panie,

    przez te lata zmieniło się przede wszystkim podejście kierowników urzędów stanu cywilnego, którzy od pewnego czasu godzą się na rejestrowanie takich podwójnych/dwuczłonowych imion – zapisywanych z dywizem – u nowo narodzonych, jak również na zmianę zapisu imienia pierwszego i drugiego – poprzez ich połączenie dywizem – u osób pełnoletnich. Skoro zatem ktoś ma tego rodzaju zapis w oficjalnych dokumentach (jak akt urodzenia czy dowód osobisty), trudno nie respektować tego w praktyce pisarskiej, por. też: Anna-Maria Sieklucka (aktorka), Andrzej-Ludwik Włoszczyński (projektant graficzny).

    Łączę pozdrowienia

    Adam Wolański